Пошук по сайту:

Голова ДП «Ліси України» Болоховець очолив корупційні схеми в лісових держпідриємствах

Голова ДП «Ліси України» Болоховець очолив корупційні схеми в лісових держпідриємствах
Голова ДП «Ліси України» Болоховець очолив корупційні схеми в лісових держпідриємствах

Голова Державного агентства лісових ресурсів Юрій Болоховець, дійсно займатиметься реформуванням лісової галузі, очищенням її від корупції та наведенням в ній порядку на посаді керівника реформованого ДП «Ліси України».

Про це пише blackboxosint.

Ще будучи головою Державного агентства лісових ресурсів Юрій Болоховець приїхав на Закарпаття, де влаштував показову розправу над чотирма директорами місцевих лісгоспів, які начебто допустили купу порушень в роботі та зав’язли у корупції. Однак, місцеві активісти та журналісти здивувались: звільнено було якраз більш-менш непомітних керівників, а от тих, на кому, як кажуть, нема де ставити клейма, Болоховець оминув своєю увагою.

Так, свої посади зберегли голови ДП «Великобичківський лісгосп» Юрій Сойма (який як і Болоховець влаштував собі бізнес на державних землях) та затриманий на хабарі голова ДП «Міжгірський лісгосп» Василь Іванина, які отримали підозри від правоохоронних органів за хабарництво та розтрату коштів, а також керівник ДП «Свалявський лісгосп» Руслан Содолінський, який є однокурсником Юрія Болоховця, та очільниця обласного управління лісового і мисливського господарства Вікторія Білоусова.

Саме при керуванні Білоусової в області почало активно діяти ТОВ «Транс П», що працює фактично як посередник між лісгоспами та кінцевими покупцями. Згідно  з законом, реалізовувати ліс лісгоспам дозволено лише через аукціон. Але у Закарпатській області понад половину усіх угод по продажу лісу лісгоспами — це прямі договори з фірмами без проведення аукціонів. Це дозволяє лісгоспам збувати деревину за заниженими цінами в рамках корупційних змов з підприємствами, які потім перепродають деревину за ринковими цінами, таким чином збагачуючись та збагачуючи керівників лісгоспів.

Читайте по темі: Рада схвалила в першому читанні дозвіл корупціонерам "відкупитися" від покарання штрафом і компенсацією

До прикладу, Свалявський лісгосп продає бук на аукціоні по ціні 4200 грн за кубометр, а по прямих договорах — за 2000 грн за куб. Враховуючи, що один лісгосп на Закарпатті в рік вирубує в середньому 50 тисяч кубометрів (лише офіційно), то у випадку продажу половини цього об’єму по прямих договорах за ціною в 2 рази дешевше, це виходить 55 млн грн недоотриманих грошей лише з одного зі 158 лісгоспів країни, про що, вірогідно, і казали народні депутати, надаючи висновки роботи тимчасової слідчої комісії.

Саме такою фірмою, якій «щастить» закуповувати деревину у закарпатських лісгоспів в 2 рази дешевше без участі в аукціонах, є ТОВ «Транс П». Її засновники і власники – мешканці Сваляви Михайло Ливч і Василь Кошеля. Михайло Ливч є братом Мирослави Ливч, керуючої справами Закарпатської обласної ради. До того Мирослава працювала головою Свалявської районної ради, а Вікторія Білоусова була в неї секретарем у приймальні. Мабуть, робота переросла в дружбу, яка потім стала вигідним співробітництвом, під час якого Білоусова забезпечує лояльність лісгоспів до ТОВ «Транс П» брата своєї колишньої начальниці.

Коли журналісти проекту розслідувань Go.ua запитали начальницю облуправління лісового та мисливського господарства Білоусову про засилля прямих договорів, якими закарпатські лісгоспи «зливають» деревину за півціни, вона стала різко це заперечувати, кажучи, що це — неправда. Але після того, як їй показали документи, що це підтверджують, зробила круглі очі і почала якось невпевнено виправдовуватись, розказуючи про «збої в програмах».

Самим фактом, що Болоховець демонстративно залишив її на своїй посаді саме тоді, коли звільняв інших керівників за корупцію, підтвердив, що він прекрасно усвідомлений в тому, що відбувається, а тому є як мінімум співучасником. Більше того, враховуючи те, що, за даними журналістів-розслідувачів, Болоховець примушував директорів лісгоспів підписувати заяви про звільнення без зазначення дати, вірогідно, таким чином він формував пул «лояльних» директорів лісгоспів. І Білоусова, разом з іншими лісниками-корупціонерами, була явно в їх числі.

Як і колишній керівник Житомирського обласного управління лісового господарства Віктор Сахнюк, якого звинувачували у процвітанні тіньових схем у лісгоспі, що приносили йому «ліві» доходи у десятки мільйонів гривень, і який замість покарання та звільнення за це був переведений Болоховцем у київський офіс ДП «Ліси України».

«Сьогодні Болоховець (незважаючи на війну) як керівник ДП щомісячно отримує від кожного лісгоспу в Україні. Рівень корупції досягає таких масштабів, що тільки з Житомирського лісгоспу колишній директор Віктор Сахнюк завозив Болоховцю від 30 до 50 тисяч доларів щомісяця. Для розуміння: за перший квартал трагічного 2022 року Житомирський лісгосп збільшив обсяги реалізації на 10%. І це лише офіційні цифри. Нещодавно Сахнюка викрили у масових махінаціях і зборі грошей з директорів менших лісгоспів. Сума збитків державі оцінюється в сотні мільйонів гривень (і це в країні, що воює). Колеги з ГО «Відкритий ліс» розповідали, що щомісячний прибуток Сахнюка від тіньових схем міг доходити до 1,5 млн доларів. Болоховцю такі умільці точно потрібні, і замість звільнення за схеми та масштабну корупцію, Сахнюк отримав підвищення — став главою апарату в столичному офісі ДП «Ліси України». А до Житомира, за перевіреною традицією, поїхав кум Болоховця — Іван Шеремет», – писала Ірина Гриб, журналістка та блогерка, що висвітлює теми корупційних схем на державних підприємствах.

Як і на Закарпатті, в Житомирській області також процвітає схема з прямими договорами, за якими продають ліс за безцінь. На цій схемі ловили і сумських, і чернігівських лісівників, і інших. За словами представника підприємства «Верба-ВВ» Сергія Товкача, тільки на Волині різниця між ціною деревини, яку реалізують підприємства лісової галузі та її реальною вартістю, сягає 2,5 мільйона євро на місяць, що дозволяє за рахунок цих коштів корумпувати представників правоохоронних та державних органів.

Але ж ніщо нікого не зупиняє, коли верхівка в Києві явно не заперечує, а то й заохочує та сприяє. Підтвердженням тому хоча б той факт, що в листопаді 2022 року правоохоронці проводили обшуки в кабінеті та вдома у голови Держлісагентства Болоховця та його підлеглих, під час яких виявили факти підробки сертифікатів для експорту нелегально спиляного, а значить — вкраденого у держави лісу. Риба гниє з голови.

Коментарі:

comments powered by Disqus