Контракт із "мертвим" ТОВ за сотні мільйонів: як в «Енергоатомі» кришують афери — нардеп назвав імена

Навесні та влітку 2024 року, коли в Україні підвищували тарифи на світло і відбувалися масштабні відключення електроенергії, АТ "Енергоатом", 100% акцій якого належать державі, могло провернути схему з продажем струму. Йдеться про електроенергію на 300 млн грн.
Про це повідомив народний депутат від "Голосу", перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк. За його словами, тоді "Енергоатом" уклав договір із компанією, оформленою на харківських дзюдоїстів, і продавав їй електроенергію. Сама компанія зрештою не заплатила за поставки на 300 млн грн, "Енергоатом" звернувся в поліцію, але справа "не пішла".
"Ми зібрали докази, і тут прям дуже простий кейс для НАБУ. Заяву ми вже подали", – повідомив Железняк.
У своєму відеорозслідуванні нардеп уточнив, що йдеться про приватну компанію"Світлогруп М", яку, за його словами, "на енергетичному ринку ніхто не знає". "А номінальне керівництво компанії пов’язане не з енергетикою, а з Федерацією дзюдо Харківської області. ... Тобто маємо два факти. "Енергоатом" укладає контракт на сотні мільйонів із невідомою компанією з дуже сумнівним менеджментом і постачає цій компанії електроенергію, навіть попри те, що вона накопичує борги. Факт другий. "Енергоатом" нічого не отримує з грошей, втрачає приблизно 300 млн грн. Боржнику дають можливість отримати ще близько 40 млн із держбюджету за відшкодування ПДВ. І на цьому історія закінчується", – розповів нардеп.
Читайте по темі: Рада прийняла закон про реформу АРМА
Як стверджує нардеп, цей кейс – лише частина масштабної схеми, яка також "розкриває роль майже невідомого чиновника". "Почнемо зі спроби "Енергоатому" приховати кейс. Уже в листопаді (2024 року. - Ред.), коли стає очевидним, що гроші за продану електроенергію так і не надійдуть, держкомпанія сама подає заяву про злочин. ... Але є один нюанс. Цю заяву "Енергоатом" чомусь подає не в НАБУ, а у звичайне районне відділення поліції. Ніби у них не 300 млн грн вкрали, а айфон у працівника... Заяву держкомпанія максимально приховує. Ми з колегами з тимчасової слідчої комісії парламенту двічі запитували ці документи офіційно, але компанія відмолилася їх надавати, посилалася на якусь таємницю слідства. Ми запитали в поліції, чи можна взяти цю заяву, і вони сказали, що з їхнього боку такої заборони взагалі немає", – розповів Железняк.
Він також звернув увагу, що, згідно з правилами продажу електроенергії в Україні, приватні компанії повинні здійснювати оплату струму наперед і тільки після цього отримувати електроенергію. Це ж, як каже Железняк, стосується і контракту зі "Світлогруп М".
"Згідно з договором, "Енергоатом" міг у будь-який момент зменшити або взагалі призупинити продаж електроенергії, щойно покупець перестав платити. Ба більше, у разі несплати "Енергоатом" мав повне право продати неоплачену електроенергію іншому покупцю плюс стягнути 15% штрафу зі "Світлогруп М" за невикористаний ним обсяг електроенергії. Але чомусь керівництво "Енергоатому" взагалі нічого з цього не робило", – зазначив нардеп.
Железняк повідомляє, що договір зі "Світлогруп М" з боку "Енергоатом Трейдинг" підписував на той момент директор філії Володимир Маткін. Нардеп називає Маткіна "людиною Петра Котіна", чинного глави "Енергоатому". Той самий Маткін підписував і заяву про злочин у районний відділ Нацполіції. На момент підписання контракту Маткін працював в "Енергоатомі" менше року. А на початку грудня 2024-го вже був звільнений.
"Якраз коли "Світлогруп М" усю електроенергію вже отримав, а "Енергоатом" подав заяву про злочин. І якщо ви думаєте, що його звільнили за втрату 300 млн грн, то, звичайно, ви помиляєтеся. Маткін тихенько пішов на пенсію", - розповів нардеп, також звернувши увагу, що, згідно з декларацією за 2024-й рік, Маткін одержав у 1,5 раза більше доходу, ніж роком раніше – 4,1 млн грн, або в середньому по 340 тис. грн на місяць.
Утім, Железняк вважає Маткіна "виконавцем". За даними нардепа, фактично "Енергоатом Трейдинг" підпорядковується Якобу Хартмуту – віцепрезиденту, в.о. члена правління "Енергоатому". "Саме він керує всім фінансовим блоком... Без його участі було б неможливо ні далі без оплати відпускати електроенергію, ні зареєструвати потім податкові накладні", – зазначив Железняк.
Хартмут, за даними Железняка, нібито посідає "привілейоване місце" в ієрархії "Енергоатому". "Більшість наших джерел пов’язують його появу з тим, як нагляд за "Енергоатомом" здійснював Сергій Шефір. Останній, до речі, вже втратив колишній вплив, і контроль за "Енергоатомом" перейшов до іншого наближеного до Офісу президента бізнесмена Тимура Міндіча. За даними джерел, саме з легкої руки Міндіча Хартмут зростає в ієрархії "Енергоатому", – констатував нардеп.
За його даними, зв’язки з Міндічем простежуються і в інших підозрілих кейсах. "Це дійсно людина-клей, яка розкриває величезну мережу смотрящих держкомпаній, керівників держпідприємств, радників, чиновників, приватних компаній, які зараз мають безмежний вплив практично на всі головні економічні сфери країни. І тому такий дрібний кейс про те, як в "Енергоатомі" під час блекауту вкрали 300 млн грн, важливий не тільки з погляду того, що його задокументовано, і тут достатньо буде роботи для правоохоронців, а тому що він закладає початок великому розслідуванню, який фактичний вигляд має зараз найбільша бізнес-імперія", – зазначив нардеп.
Читайте по темі:










Коментарі:
comments powered by Disqus













