Як Олег Шмуляр та Тетяна Грицай, керівники Департаменту комунальної власності Києва, розкрадають майно столиці
Остерігайтесь чиновників, що сидять в своїх кріслах десятиріччями — за цей час вони добре навчились збагачуватись та не нести за це відповідальність.
Саме такими словами хочеться охарактеризувати діяльність першого заступника директора Департаменту комунальної власності міста Києва Олегя Шмуляра після аналізу його майнового стану та способу життя його родини, а також історії кримінальних проваджень за фактом корупційних діянь департаменту під керівництвом цього чиновника.
Нещодавно BlackBox OSINT вже досліджував, як директор Департаменту комунальної власності Андрій Гудзь роздає за безцінь комунальне майно столиці України, а його оточення тим часом збагачується новою нерухомістю. Але дуже зручно майже 10 років років на своїй посаді сидить не тільки Гудзь, а і його перший заступник Олег Шмуляр — державний службовець із 30-річним стажем, що все життя знаходиться на бюджетному забезпеченні, розпоряджаючись державним та комунальним майном, але при цьому живе, як наче власник дуже успішного бізнесу. Хоча, якщо свою державну посаду сприймати як бізнес, то — нічого дивного.
Хто такий Олег Шмуляр?
Читайте по темі: На Майдані чоловік збирався підпалити прапорці: його розшукує поліція
Олег Шмуляр, перший заступник директора Департаменту комунальної власності міста Києва
59-річний Олег Шмуляр родом з Чернігівської області, закінчив Київський університет імені Тараса Шевченка за спеціальністю «Правознавство». Ще у 1992 році після служби в радянській армії на території Афганістану та роботи слідчим прокуратури тоді ще Залізничного району Києва, Шмуляр потрапив у Фонд комунального майна Київської міськдержадміністрації — спочатку спеціалістом, потім — начальником юридичного відділу.
Як і його сьогоднішній начальник Андрій Гудзь, Шмуляр довгий час, протягом 12 років, працював в Фонді державного майна України — з 1998 по 2010 роки, де був на посадах заступника начальника управління правового забезпечення, заступника директора юридичного департаменту, потім —директором юридичного департаменту, а згодом і заступником голови Фонду держмайна.
Разом з Гудзем вони перейшли в КМДА в Управління комунальної власності: Гудзь у 2010 році, а Шмуляр — у 2011 році. Коли Гудзь у 2014 році став директором Департаменту комунальної власності, через півтора роки, 4 квітня 2016 року, він призначив своїм першим заступником давнього товариша з ФМУ Олега Шмуляра. З тих пір по сьогодні вони разом роздають в оренду та продають майно киян, маючи таким чином купу важелів та можливостей для особистого збагачення.
До яких збитків бюджету Києва призвела діяльність Андрія Гудзя та Олега Шмуляра?
Ефективність їхньої роботи можна оцінити по звітності Департаменут комунальної власності Києва. В 2021 році департамент продемонстрував найгірші результати по наповненню бюджету від оренди комунальної власності за останні 10 років: замість запланованих 89,9 млн грн було отримано лише 52,28 млн грн. У 2022 році заробіток міста від оренди майна склав взагалі 23,38 млн грн — тоді Гудзь зі Шмуляром виправдались війною та тим, що надали бізнесу пільги на оренду приміщень. Але і в 2023 році результати були в 2 рази нижчі від запланованих: замість 68,2 млн грн місто отримало лише 33,93 млн грн платежів за оренду комунальної нерухомості.
За три роки величезне місто з купою своєї нерухомості заробило на її оренді лише якихось 109 млн грн. Це не дивно, бо купу приміщень департамент віддає «своїм» за копійки. Як, наприклад, приватній фірмі з надання ритуальних послуг Алли Ландар «Петро Великий», якій Гудзь зі Шмуляром здають в оренду приміщення в лікарнях в самому центрі столиці по смішній ціні 59 гривень за квадратний метр — в 10 разів нижчій за ринкову. Чи варто думати, що роблять вони це за просто так? Навряд чи.
Так от при тому, що при керівництві Гудзя та Шмуляра Київ недоотримує десятки та сотні мільйонів гривень таких необхідних бюджету грошей, їхня діяльність лише за грубим мінімальним підрахунком з матеріалів відкритих кримінальних проваджень принесла місту збитків на 600 млн грн. Так, 22 млн грн було недоотримано за оренду будівлі кінотеатру «Київ», 500 тисяч гривень — на оренді приміщення на вулиці Іоанна Павла II, понад 1 млн грн — від оренди майнового комплексу «Ринок «Рибалка» і так далі.
Олег Шмуляр є фігурантом кримінального провадження щодо незаконного звільнення орендаря від орендної плати за приміщення по вулиці Івана Франка, 26Б, а також кримінального провадження Державного бюро розслідувань № 62019100000000944 від 23 липня 2019 року за фактом заволодіння комунальною будівлею у центрі Києва — так званим «Будинком автора» площею понад 1,4 тисяч на вулиці Богдана Хмельницького в центрі Києва, якому більше ста років. КМДА продала на аукціоні цей будинок за 44,5 млн грн фірмі «Віт-Плюс», що належить брату міського голови Володимиру Кличку. І продаж відбувся акурат одразу після того, як КМДА домоглась в суді зняття з нього арешту, аби встигнути до того, як ДБР знову на нього накладе арешт.
Олег Шмуляр особисто підписував договір купівлі-продажу від 6 вересня 2017 року, за яким Департамент комунальної власності міста Києва продав ТОВ «ГАРАНТ ПРОФ ІНВЕСТ» нежитлову будівлю площею 176,8 квадратних метрів на вулиці Оноре де Бальзака 68/18. Зробив це він при тому, що на момент викупу за цією будівлею було проінвентаризовано лише 23 сотки землі, дані про які незаконно видалили з Державного земельного кадастру, після чого була сформована нова ділянка вже площею 1,2337 га з новим кадастровим номером та цільовим призначенням «Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з обʼєктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури». Таким чином була реалізована схема по незаконному виділенню 1,23 гектари землі під будівництво висоток у Деснянському районі Києва фірмі рідної сестри депутата Київради Дениса Москаля, який є давнім бізнес-партнером київської забудовниці Влади Молчанової.
Читайте по темі: У Києві суд виправдав директора психоневрологічного інтернату, який міг нажитися під час ремонту укриття
І це — тільки маленький витяг з історії махінацій Олега Шмуляра в Департаменті комунальної власності Києва. Попри багаточисельні кримінальні провадження, підозри, відверту незаконну діяльність в інтересах приватного бізнесу та відсутність якісних результатів роботи, Олег Шмуляр з 30-річним стажем роботи з державним та комунальним майном продовжує займати свою посаду у КМДА та безперешкодно займатись дерибаном столичної землі та нерухомості.
Чим Олег Шмуляр збагатився за 30 років життя звичайного чиновника
Яким чином збагачуються керівники Департаменту комунальної власності Києва — зрозуміло. Тепер давайте подивимось, чим саме збагатився Олег Шмуляр за 30 років своєї служби на державу, отримуючи все життя зарплату чиновника. Яка, до речі, і сьогодні становить достатньо скромну суму. Згідно штатного розпису департаменту на 2024 рік, посадовий оклад Олега Шмуляра як першого заступника директора департаменту становить 24 тисячі 550 гривень. В його декларації за 2023 рік розмір заробітної плати в департаменті вказаний на рівні 719 тисяч 338 гривень за рік, тобто майже 60 тисяч гривень на місяць.
Дружина Олега Шмуляра 48-річна Катерина Ніколаєва — також чиновниця, працює в комунальному підприємстві КМДА «Київтеплоенерго», де за весь 2023 рік отримала всього лише 16 тисяч 226 гривень зарплати. Як і її чоловік, Ніколаєва також раніше працювала у Фонді державного майна України, потім — у Київському міському центрі зайнятості, з якого у 2022 році звільнилась і в ньому ж стала на облік, отримуючи виплати по безробіттю.
Тобто родина Олега Шмуляра — на вигляд звичайна родина державних службовців зі скромними бюджетними доходами, яких ледве має вистачати на життя у столиці. Але ж. Якимось чином, починаючи з 2015 року, коли вперше Олег Шмуляр заповнив електронну декларацію та вказав, що не має жодних грошових заощаджень, вони з кожним роком стали зростати на 5-10 тисяч доларів США, досягнувши відмітки у 58 тисяч доларів США станом на 2022 рік.
За 30 років невпинної служби на державу Олег Шмуляр та його дружина обзавелись чотирма квартирами, шістьма земельними ділянками, житловим будинком та гаражем. Ще один житловий будинок невідомої площі у селі Буча під Києвом значиться в його декларації як об’єкт незавершеного будівництва. Непогано як для людей, що ніколи не мали свого бізнесу та все життя сидять на скромних зарплатах чиновників, правда? При цьому, наприклад, гараж у Києві за ціною 300 тисяч гривень Катерина Ніколаєва придбала у 2022 році, коли за рік отримала доходу лише 37 тисяч гривень виплат по безробіттю.
Декілька земельних ділянок в Черкаській та Одеській областях Олег Шмуляр придбав у 2021 році, не вказавши при цьому в декларації їхню вартість. За оцінками BlackBox OSINT, земля площею 1,19 га в селі Яворівка на Черкащині мала б обійтись йому у приблизно 3500 доларів США, ділянка у 200 квадратів у прибрежному селищі Лиман на Одещині — ще у 5000 доларів США.
Майно, яким збагатився перший заступник директора Департаменту комунальної власності Києва Олег Шмуляр та його дружина Катерина Ніколаєва. Інфографіка BlackBox OSINT
При цьому цікава арифметика: за результатами 2021 року в родини Шмуляра залишилось заощаджень у розмірі 26 253 доларів США, дохід за 2022 рік обох членів родини склав 31785 доларів США. І за результатами 2022 року Шмуляр вказав у декларації розмір заощаджень на рівні 58067 доларів США, що є фактично сумою їхніх активів за 2021 рік та повністю річним доходом за 2022 рік. Тобто жили весь рік на 29 доларів? Смішно ж, але очевидно вказує на неофіційні прибутки, бо жодних правочинів по продажу якогось майна в декларації Олега Шмуляра за той рік не вказано.
Як водій Олег Шмуляра Сергій Згуровець з мізерною зарплатою купив квартиру за 70 тисяч доларів в Києві
Цікавою видається історія з особистим водієм Олега Шмуляра — 58-річним Сергієм Згуровцем, який офіційно оформлений в комунальному підприємстві «Автотранспортне підприємство виконавчого органу КМДА», дружина якого Руслана Згуровець працює заступником начальника відділу документального забезпечення та контролю Департаменту фінансів виконавчого органу КМДА.
За даними з Реєстру речових прав на нерухоме майно, родина Згуровець — чиновниці та водія — придбала квартиру площею 46 квадратних метрів в Києві на вулиці Краківській, 27. В своїх деклараціях вони вказали вартість цієї квартири в 1 млн 188 тисяч 348 грн (46450 доларів США), однак ринкова вартість такої квартири у цьому будинку сягає від 68 тисяч доларів США без ремонту до 110 тисяч доларів США — з ремонтом.
Доходи Руслани Згуровець, починаючи з 2016 року, складають в середньому 10250 доларів США на рік, дохід її чоловіка Сергія Згуровця — водія Олега Шмуляра — всього 4370 доларів США на рік, а спільних грошових заощаджень у них станом на 2022 рік було всього 50 000 грн (1370 доларів США). Донька в них — студентка, мати Руслани Згуровець — пенсіонерка.
Отже станом на 2022 рік сукупність доходів та заощаджень сім’ї Згуровець склала близько 15990 доларів США. Тож в результаті простих арифметичних підрахунків стає очевидно, що навіть 46450 доларів США заниженої в декларації вартості квартири, в них офіційно не було і бути не могло. Не кажучи вже про суму в 68-110 тисяч доларів ринкової вартості такої квартири.
Як головна бухгалтерка Департаменту комвласності Києва Тетяна Грицай збудувала з родиною власне котеджне містечко у Старих Петрівцях
Не менш цікава історія з іншою колегою Олега Шмуляра — головною бухгалтеркою Департаменту комунальної власності міста Києва 44-річною Тетяною Грицай, чоловік якої, Дмитро Грицай, також далеко не бізнесмен, а водій у Національній музичній академії України імені Чайковського. Ще одна родина працівників комунальних установ зі скромними офіційними доходами, якій вдається жити далеко не по доходах.
Тетяна Грицай, головна бухгалтерка Департаменту комунальної власності міста Києва
Так, згідно даних Реєстру речових прав на нерухоме майно, родина головної бухгалтерки Департаменту комунальної власності Києва у 2013 році домоглась виділення собі під житлову забудову 5 розташованих поруч ділянок землі в цілих півгектара в лісі в селищі Старі Петрівці під Києвом на одній й тій самій вулиці Благовіщенській. Ділянку в 0,1 га отримала сама Тетяна Грицай, другу таку саму за розміром — її чоловік Дмитро Грицай, третю — мати Тетяни Людмила Лук’янчук, а четверту і п’яту — її сестра Світлана Степанчук.
В 2019 році така ж сама незмінна на своїй посаді, як і її керівники — Андрій Гудзь і Олег Шмуляр — головна бухгалтерка Департаменту комунальної власності Тетяна Грицай побудувала на своїй земельній ділянці житловий будинок площею 154,9 квадратних метрів. Але вартість побудови цього будинку, мабуть взявши звичку у своїх керівників, у своїх деклараціях з року в рік Тетяна Грицай чомусь не вказує, приховуючи таким чином, скільки грошей вона з чоловіком-водієм на нього витратила. За нашими підрахунками, на будинок такої площі Грицай мала б витратити не менше 170 тисяч доларів США — саме стільки коштує відносно новий будинок такої площі в селі Старі Петрівці.
Аналіз її декларацій вказує на те, що початок будівництва припав на 2017 рік, тобто будинок звели за два роки. При цьому середній дохід сім’ї Грицай за 2017 та 2018 роки в середньому складав 19 720 доларів США на рік, а грошових заощаджень на той час Тетяна Грицай не декларувала. Таким чином виходить, що якимось чином маючи всього ледве-ледве 40 тисяч доларів прибутку за два роки головна бухгалтерка вклалась у будинок вартістю 170 тисяч доларів. Цікава математика у головного бухгалтера Департаменту комунальної власності Києва. Тож, очевидно, що будинком в мальовничому місці під Києвом вона збагатилась явно не за рахунок офіційних прибутків. Тому і зрозуміло, чому вартість будинку у її декларації прихована.
Але і сестра Тетяни Грицай Світлана Степанчук також не відстає. На її ділянках, судячи зі супутникових знімків Google, також був зведений будинок — і візуально площею більш ніж в 2 рази більший за будинок Тетяни Грицай.
Будинок головної бухгалтерки Департаменту комунальної власності Києва Тетяни Грицай (праворуч) та її сестри Світлани Лук’янчук (ліворуч). Скріншот Google Maps
Чоловік Світлани Степанчук 45-річний Андрій Степанчук — також знаходиться на бюджетому забезпеченні та працює головним оперуповноваженим в Департаменті стратегічних розслідувань національної поліції України. Примітно, що в жодній зі своїх декларацій він не вказав наявність в його дружини (та очевидно, що і в нього самого) фактично маєтку візуально площею не менше 400 квадратних метрів.
Середня ринкова вартість схожого за розміром будинку у Старих Петрівцях розміром близько 360 квадратних метрів складає 350 000 доларів США. Тобто якщо сама Тетяна Грицай приховує кількість грошей, яку витратила на новенький будинок в лісі під Києвом, то її сусіди-родичі Світлана та Андрій Степанчук взагалі вирішили не «світити» свій маєток, вірогідно, оформивши його за когось з родичів. Їх можна зрозуміти, бо в такому разі оперуповноваженому Степанчуку довелось би ще й відповідати на незручне питання — звідки гроші?
Як родина головного бухгалтера Департаменту комунальної власності Києва Тетяни Грицай збудувала сімейне котеджне містечко в селі Старі Петрівці під Києвом. Інфографіка BlackBox OSINT
Як донька Олега Шмуляра Марія Шмуляр забезпечує махінації на тендерах у комунальних підприємствах
Тож, бачимо цілий клан чиновників та їхніх родин, що «засіли» в Департаменті комунальної власності Києва, та, отримуючи звичайні скромні бюджетні зарплати, забагачуються земельними ділянками та нерухомістю. До цієї компанії не зайвим було б додати і доньку першого заступника директора департаменту Олега Шмуляра від його першого шлюбу — 34-річну Марію Шмуляр.
Марія Шмуляр, донька першого заступника директора Департаменту комунальної власності Києва Олега Шмуляра
За відкритими даними, Марія Шмуляр як мінімум з 2016 року по кінець 2019 року працювала в КП «Київкінофільм», яке з весни 2023 року має назву КП «Київський культурний кластер», де вона займалася тендерними закупівлями. Саме Марія Шмуляр проводила тендер з закупівлі послуг капітального ремонту кінотеатра «Краків» спочатку на 74 млн грн, в якому перемогло ТОВ «Інтеграл Буд-Стандарт», а потім в 2019 році ще один тендер на 123 млн грн з закупівлі аналогічних послуг, в якому виграло ТОВ «Ж.О.К.».
Так от за фактом проведення капітального ремонту кінотеатру «Краків» на Русанівській набережній, 12 Подільське управління Національної поліції Києва відкрило кримінальне провадження №42021102070000265 від 12 листопада 2021 року за частиною 3 статті 191 Кримінального кодексу (КК) України – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.
Слідчі встановили, що посадовці чотирьох компаній, засновником яких є одна і та ж особа, систематично перемагають у публічних закупівлях, замовником яких виступає комунальне підприємство «Київський культурний кластер». А перемоги у тендерах, за даними матеріалів справи, їм забезпечують посадовці столичної мерії. Ну, тобто відповідальна за тендери у данному КП Марія Шмуляр. Назви цих чотирьох компаній та ім’я їхнього власника в судових ухвалах по даній справі приховані, але, за даними BlackBox OSINT, мова йде в тому числі про ТОВ «Ж.О.К.».
Всього «Київський культурний кластер» перерахував ТОВ «Ж.О.К.» за виконання робіт в рамках вищезазначеної угоди 112,6 млн гривень. Але на цьому капремонт не завершився – 11 жовтня між вказаним КП і тією ж компанією було укладено ще один договір на здійснення капремонту кінотеатру «Краків» на суму ще 34,9 млн гривень, які надалі ТОВ «Ж.О.К.» отримало у повному обсязі. Золотий вийшов кінотеатр.
Примітно, що очільник КП «Київський культурний кластер» Денис Хомич окрім проходження по справі розкрадання грошей на ремонті кінотеатру «Краків» наразі є обвинуваченим також у рамках справи щодо неправомірного звільнення від сплати орендної плати орендарів комунальної будівлі кінотеатру «Київ», в якій фігурантами проходять, як ми вказували на початку даної публікації, директор Департаменту комунальної власності КМДА Андрій Гудзь та його перший заступник Олег Шмуляр. Всі ті ж обличчя одного комунального клану, де з одного боку департаменту — батько Олег Шмуляр, а з іншого боку комунального підприємства — його донька Марія Шмуляр.
До слова, не тільки в цьому комунальному підприємстві відзначилась донька Олега Шмуляра. У 2020-2021 роках вона працювала та була контактною особою на тендерних закупівлях в КП «Міський Магазин» КМДА. Дане КП проводить аукціони, в результаті яких видає підприємцям дозволи на торгівлю. Так от аудитори у 2020 році, коли Шмуляр займалась у даному комунальному підприємстві аукціонами, піймали «Міський Магазин» на тому, що лише 8 із 52 затверджених дозволів на торгівлю було видано на підставі конкурентних торгів – коли в аукціонах брали участь два і більше претендентів. Як зазначено у звіті аудиторів, 22 договори було укладено з одним єдиним учасником аукціону, тобто без конкуренції. І фактично цьому сприяла саме Марія Шмуляр.
Сьогодні донька Олега Шмуляра з таким послужним списком працює у комунальному підприємстві Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», де також займається проведенням тендерних закупівель. Які, що не дивно, також закінчуються скандалами.
Що ж маємо. А маємо справжній клан чиновників у Департаменті комунальної власності Києва, що займають свої посади десятиріччями, заробляючи місту Києву лише багатомільйонні збитки та чисельні кримінальні провадження, а собі — купу майна, витрати на яке перевищують їхні офіційні прибутки в десятки разів. Поки це не можуть змінити правоохоронні органи, міг би змінити Київський міський голова Віталій Кличко. Але судячи з того, що як мінімум в одній зі скандальних історій розбазарювання комунальної власності стирчать вуха його рідного брата, Андрій Гудзь, Олег Шмуляр, Тетяна Грицай та інші співробітники Департаменту комунальної власності міста Києва більш, ніж влаштовують столичного очільника.
Джерело: blackboxosint.com